Menu

Ironiczni Maideni

Nieoficjalny, fanowski blog zespołu legendy, czyli IRON MAIDEN. Jako, że jestem trochę nietypowy, dlatego blog może być prowadzony w dziwny i mało przewidywalny sposób. Pewne jest tylko, że będzie o Iron Maiden

Iron Maiden,czyli żelazna dziewica, czyli co to wszystko znaczy

stalowybilet

Dziś trochę historyczny wpis, ale nie spodziewajcie się bóg wie czego, bo ani ze mnie historyk, ani archeolog, ani tym bardziej literat. W każdym razie pomyślałem, że całkiem dobrze będzie wyglądał wpis o tym co znaczy sama nazwa najlepszego zespołu świata. Zatem jedziemy....

Iron maiden to w tłumaczeniu na język polski (tak wiem, że wszyscy to wiedzą bla, bla, bla) żelazna dziewica, czyli przedmiot będący przerażającym narzędziem tortur bardzo chętnie wykorzystywanym przez pewne grupy ludzi o bardzo radykalnych poglądach dotyczących zbrodni i kary. Od strony technicznej, dziewica z żelaza to skrzynia mniej więcej wielkości człowieka, która nabijana była od wewnątrz kolcami. W takim pudełku zamykano delikwenta mającego odbyć karę.

Jak łatwo można się domyślać, po zamknięciu wieka kolce wbijały się w człowieka nie powodując jednak śmiertelnych obrażeń. Nasi sprytni przodkowie w taki sposób dobierali długość i położenie cierni, żeby sprawiały one delikwentowi odpowiedni ból, nie powodując jednakże jego rozstania się z tym światem. Istnieją również poglądy, że "dziewice" służyły bardziej jako środek do egzekucji skazańca w sposób mało humanitarny. Prawdopodobnie służyły do obu tych celów i w zależności od efektu jaki chciano osiągnąć montowano dłuższe (albo inaczej rozmieszczone) kolce lub po prostu głębiej zamykano wieko. Jak już wspomniałem historyk ze mnie marny, dlatego nie cytujcie tego w szkole (no chyba, że znajdziecie odpowiednie źródło budzące zaufanie)

Maszynek tego typu chętnie używano do łaskotania czarownic, heretyków i podobnych im odszczepieńców, co wyjaśnia dlaczego właśnie Steve Harris postanowił nazwać tak swoją kapelę. Brzmienie i kontekst historyczny ma taka nazwa idealny jak dla zespołu heavy metalowego.Sami przyznacie, nieprawdaż?   

Wracając do samej żelaznej dziewicy, to jest to urządzenie dość legendarne, a jej wymyślenie przypisuje się Krwawej Mary, czyli Elce Batory, która za jej pomocą pozyskiwała krew do swoich kąpieli. Pewnie to taka sama prawda jak to, że Franc Maurer strzelał do papieża (cytując klasyka).

Na koniec mała grafika przedstawiająca iron maiden (z  wikipedii)

 

 

 

 

 

© Ironiczni Maideni
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci